Arapça Seo Çalışması

Arapça Seo Çalışması

Arapça  Seo Çalışması

Son günlerde ülkemizde Arapça web sitelerin sayısı oldukça yükseldi. Google başta olmak üzere diğer reklam mecraları ile çalıştığınız zaman yüksek miktarlarda bütçe ayırmanız gerekiyor. Arapça Dünyada 60 ülkede kullanılan bir dildir dolayısı ile web sitenizi Türkçenin haricinde Arapça olarak hazırladığınız da 60 ülkeye birden hitap etmiş olursunuz. Özellikle günümüzde Arap ülkelerinden ülkemize yönelişin zirve olduğunu düşünürsek bu dili web sitemizde kullanmak çok mantıklı olarak görülüyor. 

Kurumsal web sitelerinde ve e-ticaret sitelerinde Arapça SEO çalışması yapmak olabildiği kadar zordu bir çalışmadır bu yüzden ülkemizde neredeyse bu işi Arapça dilinde yapan yok diyebiliriz. Arapça seo çalışmaları ile diğer dillerdeki SEO çalışmaları arasında dil farkından çok daha fazlası vardır . Kullanılan dilin alfabesi değiştiğinde birçok kıstas değişir. Seo çalışması yapılacak site için yapılan çalışmalarda aynı dili kullanan lokasyonlar üzerinden yapılması gerekir. Bu durum ingilizce seo çalışmalarında ve latin alfabesi kullanılan dillerde geçerli değildir . 

Arapça Seo Çalışmalarında Zaman Süreci

Seo çalışmalarında zaman en önemli faktördür. Organik olarak yapılan Seo Çalışmaları ile web sitesi zarar görmez ve olarak geldikleri pozisyonda kalırlar.  Organik SEO çalışmalarında zaman süreci daha yavaş ilerler bu durum Arapça Seo çalışmasına geldiğinde ise rekabet edilecek olan ülke sayısı 60 olduğuna göre çalışmalar olabildiği kadar zor ve sancılı bir süreçtir. Hangi site için SEO çalışması yapılacak olursa olsun ilk olarak sektör analizi ve rekabetçiler belirlenir eğer Türkçe Seo çalışması yapıyorsak sadece Türkiye lokasyonu incelenir ama Arapça SEO çalışmasına geldiğimizde hedef ülkelerdeki sektörler incelenmeye başlanır. Sözün özü Arapça SEO çalışmaları diğer dillere göre zaman olarak daha fazla zaman ve emek gerekmektedir.


Arapça Anahtar Kelime Seçimi

Arapça farklı ülkelerde farklı lehçeler ile konuşuluyor dolayısı ile SEO çalışması yapmadan önce ilk olarak hangi ülkeyi hedefliyorsanız anahtar kelimeleri o ülkedeki kullanılan arapçaya göre seçmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse aynı materyale Arabistan'da başka bir kelime ile Dubai'de başka , Fas'Ta başka ve Mısır'da başka bir kelime ile hitap ediyorlar . Eğer Bu ülkelerin tümü hedefleniyorsa aynı kelimenin bu ülkelerdeki versiyonlarını belirleyip tümüne birden ayrıca çalışma yapmak gerekir. 


Sosyal Medya ile Arapça Seo

Sosyal medyanın Arapça SEO çalışmalarında büyük önemi vardır. Alfabesi farklı olan dillere yapılan SEO çalışmaları için çok hassas olmak gerektiği gibi bu dillere yapılan çalışmalarda olabildiği kadar zordur. Arapça SEO çalışmaları için yapılan tüm çalışmalar aynı alfabeyi kullanan sitelerde yapılmalıdır aksi taktirde hem bir işe yaramaz ve büyük sorunlar yaşanabilir dolayısı ile eğer Arapça SEO çalışması yapılacak ise her şey Arapça olmak zorundadır.

Yorumlar