SSL Sertifikası ve Google Sıralaması

SSL Sertifikası ve Google Sıralaması

SSL Sertifikası ve Google Sıralaması

Uzun süredir Google sıralamalarında SSL sertifikasının önemi ve etkisi ile ilgili gelen sorulara cevap veriyorduk artık bu konuyu ayrıntılı olarak sayfamızda paylaşmanın zamanı geldi . Bu konuda bir çok sitede farklı yorumlar var bu sitelere sizin bildiğiniz sitelerde dahil ve bu sitelerde gördüğüm ve okuduğum genel bilgi şu " Seo çalışmaları yapılacak olan bir web sitesinde ssl sertifikası olursa daha hızlı ilerleme olur " bakın arkadaşlar ssl sertifikası özellikle son Google güncellemesinden sonra dahada anlaşıldı ki ilerleme ile ilgili olan bir kıstas değil yani ssl sertifikası olan bir site ile olmayan site arasında bir kelimede üst sıralara çıkmaların da bir fark yok . Bu söylentiyi yayan firmayı burada zikretmek isterim ama bu konuya girmiyorum konumuz bu değil . Google web sitenizin içeriğini ilk taramadan sonra bilir  eğer bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz sitenizde doğal olaran yüzlerce ürün olacaktır ve bu ürünleri taramaya başladığında aynı türden ürünler olan diğer siteler ile karşılaştırır ve sitenizin türünü belirler sonrasında ise ssl sertifikiası var mı , ürün açıklamaları , ürün sayfalarında kullanıcıların harcadığı zaman , ürün sayfalarının sosyal medya üzerinde paylaşım oranı ve beğeni oranları ayrıca ürün açıklaması daha önce başka bir sitede kullanılmış mı gibi belki yüzlerce filtreden geçirir ve bir trust rank değeri atar sitenize .

Peki diyelim ki kurumsal bir web siteniz var yani sitenizde hiçbir ürün satışı yok sadece hizmet tanıtımı ve bir blog var böyle bir durumda bunuda google çeşitli aşamalı testler ile sitenizin türünü belirler ve bu tür sitelerde ssl kontrolü yapmaz bile yani siz bir blog  sitesine , gazete sitesine , kurumsal şirket sitesine yada hizmet tanıtım sitesine gidip ssl sertifikası yüklerseniz ve sonra sıralamanızın bu ssl sertifikası sayesinde yükselmesini beklerseniz bu boş bir hayal olur bunun olacağını söyleyen kendine seo uzmanı diyen kişi ve firmalarda sizin üzerinizden yüzlerce dolar para kazanır sitenize yüksek ücretler ile ssl yüklerler malesefki dürüst olmayanlar bu şekilde bir yol izliyor . 


SSL Sertifikası Sıralamayı Hiç Mi Etkilemiyor ?

Eğer bir e-ticaret sitesi için ssl sertifikası yüklemediyseniz ssl sertifikası kesinlikle hiç bir etkisi olmayacaktır bu konuda isterseniz denemeler yapabilirsiniz . Son zamanlarda bu konuda ısrarcı olan seo uzmanları ssl sertifkalarını  fahiş fiyatlar ile satmaya çalıştıklarını görüyoruz ayrıca bazı hosting firmalarını da SEO SSL diye ssl sertifikası satmakya çalıştıklarını görüyoruz sakın böyle tuzaklara düşmeyin bunlar sadece para tuzakları başka bir şey değil.

Kurumsal Sitelerde SSL Sertifikası Trust Rank Değerini Yükseltir Mi ?

Hayır arkadaşlar daha önce de dediğim gibi eğer e-ticaret sitesi değilse google kesinlikle ssl kontrolü yapmaz , e-ticaret sitesi haricindeki siteler trust rank değerlerini yayınladığı içeriklerden , sitelerinin tasarımı , eskiliği , domain yaşı ve buna benzer diğer değerlerden alırlar ama bunların içinde kesinlikle SSL sertifikası yoktur . 


SSL Sertifikası Ne İşe Yarar ?


E-Ticaret sitelerinde alışveriş esnasında kredi kartı bilgilerinin banka ile site arasında gidip gelirken bilgisayar korsanları tarafından çalınmasını önleyen bir protokoldür ve bu protokol sadece kredi kartı bilgilerini girdiğiniz yada web siteniz içinde her hangi bir yerde doldurduğunuz formların gönderimi esnasında çalışır bu durumlar haricinde site içinde dolaşırken hiçbir fonksiyonu yoktur ve olamazda zaten . 


E-Ticaret Sitem Var Ve SSL Sertifikası Almazsam Ne Olur ?


Öncelikle eğer e-ticaret siteniz varsa bu siteye sanal pos kurulumu yapmak istiyorsanız SSL sertifikası olmadan hiç bir banka size SanalPos vermez ama bir şekilde aldınız diyelim yani e-ticaret sitenizden satış yapıyorsunuz ve ssl sertifikası olmadan kredi kartı ile ödeme alıyorsunuz böyle bir durumda bir kaç riske birden girmiş oluyorsunuz bunları aşağıda maddeler halinde yazıyorum .

  • Müşterinin kredi kartı çalınması durumunda direk olarak siz suçlu duruma düşersiniz 
  • Banka ssl sertifikası kullanmadan işlem yaptığınızı fark ederse sanalposunuzu  anında kapatır 
  • Google sitenizin türünü e-ticaret sitesi olduğunu er yada geç bulur ve ssl kontrolü yaptığında ssl sertifikası bulamazsa filtreye girersiniz ve arama sonuçlarından silinmeniz söz konusu olur  ve hatta ücretli reklam vermeniz bile imkansız olur çünkü sitenizin vur kaç site olarak belirleyebilir böyle siteler genelde insanları dolandırıp sonrasında kapanan sitelerdir . 
  • Google 'da sıralamanız ya ilerlemez yada direk düşer 
Şimdiye kadar bizim belirleyebildiklerimiz bunlar ama daha farklı durumlarda söz konusu olabilir . 


SSL Sertifikası Nasıl Anlaşılır ?

Eğer web sitenize ssl sertifikası kurulmuşsa bunu nasıl anlayabilirsiniz yada nasıl test edebilirsiniz ? , bu sorunun cevabı basit , daha önce web sitenize girerken http://www.siteadresim.com şeklimde girebiliyordunuz bu şekilde zaten bütün sitelere girilebilir SSL sertifikası yüklendikten sonra ise https://www.siteadresim.com şeklinde girebiliyor olmanız gerekir ayrıca adres çubuğunda yeşil renk kilit resmini görüyor olacaksınız işte bunların hepsi girdiğiniz web sitesinde SSL sertifikasının bulunduğunu gösterir . 

SSL Sertifikasının Çeşidi Önemli Mi ?

Bu sorunun cevabını siz bile verebilirsiniz aslında ama şöyle açıklayalım . Diyelimki e-ticaret siteniz var ve hem sanalpos hemde google sıralamaları için bir ssl sertifikası alacaksınız ve piyasada onlarca farklı firma ve her firmanın onlarca farklı versiyonda ssl sertifkası var her biride farklı fiyatlarda ve bu firmaların başında genelde Geotrust ,Rapidssl ,Comodo gibi firmalar gelir . Peki bunlardan hangisini alırsam daha iyi derseniz size şu soruyu sorarım , diyelimki 2 farklı ssl sertifikası var birinci sertifika pahalı ve tüm dünya tarafından bilinen bir sertifika ikinci sertifika ise çok ucuz ve yine tüm dünya tarafından biliniyor pahalı olanda bir şeyler ararsınız değilmi ? acaba pahalı olanı alsanız daha mı hızlı yükseleceksiniz yada google pahalı olan sertifikaya mı daha fazla önem veriyor ? Hayır googe sadece ssl sertifikası olup olmadığına bakar , sertifikanın kaç bit olduğu , markası yada diğer ayrıntılara bakmaz ama kendine seo uzmanı diyenler için bu ayrıntılar önemlidir çünkü 10$ lık bir ssl sertifikasını size satarlarsa en fazla 1 dolar kazanırlar ama 200$ lık bir sertifika sattıklarında kazançlarını tahmin edersiniz yani sizi bu pahalı ssl sertifikalarına ikna edebilmeleri içinde bir dünya safsata i saçmalık ve yalan dolan ile tezlerini desteklemeleri gerekiyor . Ayrıca 10 $ lık sertifika ile istediğiniz bankadan sanal pos alabilirsiniz bankalar bile bunu kabul ediyorken google neden kabul etmesin ? işte bu yüzden bütçenize en uygun olan sertifikayı alarak kullanabilirsiniz hepsinin etkisi aynıdır . 


SSL Sertifikası Sıralamada Olan Etkisi Ne Kadar ?

Ssl sertifikasını yükeldikten sonra en az 1-2 ay geçmesi gerek bu süre sonunda arama sonuçlarında etkisini görürsünüz ama bunun etkisi çok düşüktür yani çoğu zaman anlamazsınız bile , buna yüzde verecek olursak %1 bile değildir ama bazı durumlarda bu değere bile çok ihtiyaç olabiliyor zaten ssl sadece e-ticaret siteleri için olduğundan bu sitelerde de zaten ssl sertifikası olduğundan aslında bu konu çok fazla konuşmaya değecek bir konuda değildir . 

Yorumlar