Seo Nedir ?

Seo Nedir ?

Seo Nedir ?

Arama motorlarının hedeflendiği ve belirlenen kelimeler için her hangi bir web sitesine yönelik iyileştirme çalışmasına seo denilir. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan tüm işlemler , paylaşımlar , tanıtım yazıları , alınan backlinkler  , video tanıtımları , hit arttırımları ve daha başka ne yapılıyorsa bu yapılanların tamamına seo çalışması diyoruz.  Seo çalışması ilk olarak hedeflenen sitede başlar buna site içi seo diyoruz sonrasında ise site dışı seo çalışmas başlar . Seo anlam olarak ta " Arama Motoru Optimizasyonu " anlamına geliyor dolayısı ile bu çalışmaların tamamına yakını arama motorlarına yönelik çalışmalardır . 

Bir web sitesi açıldığı andan itibaren belkide 4-5 sene içinde ulaşabileceği kitleye , seo çalışması yapılarak 4-5 ay gibi bir zamanda ulaşabilir . Seo nedir sorusunun en ne cevabı belkide bu diyebiliriz. 


Seo Çalışması Nasıl Yapılır ? 

Seo çalışmaları ile hedeflenen web sitesinin popülaritesi arttırılır bu işlem doğal yani organik seo ile yapıldığında hedeflenen web sitesinin güvenli şekilde 4-5 sene içinde ulaşacağı değerlere 4-5 ay içinde ulaşmış olur. Organik seo çalışması seo uzmanları tarafından yapılan en zor ve zahmetli fakat bir o kadar da kalıcı ve güvenli olan çalışmadır .

Google aramalarında üst sıralarda listelenmek için normalde reklam vermeniz gerekiyor dolayısı ile seo çalışmaları ile tek kuruş reklam ücreti ödemeden reklam verenlerin hemen yanında web siteniz listelenebiliyor bu ise size 7 / 24 müşteri akışı sağlıyor. Seo çalışması yapılmış bir web sitesi şehrin en işlek caddesindeki açılan bir iş yerinden  daha fazla iş yapabilir . 

Organik Seo Çalışması Nasıl Yapılır ?

Normal şartlarda web sitesi kendi kendine gelişimi sayesinden uzun sürede elde edeceği popülariteyi organik seo çalışması ile kısa sürede elde edebiliyor. Örnek vermek gerekirse normalde siz bir ün içinde 1 kilo çörek otu yiyemezsiniz ama 1 kaşık çörek otu yağını içebilirsiniz ve içtiğinizde 1 kilo yemiş gibi olursunuz işte seo çalışması da buna benziyor sizin 5 senede elde edebileceğiniz gücü organik seo size 5 ayda veriyor . Organik seo farkı nedir derseniz bu sorunun cevabı kesin ve nettir , Eğer gidip sadece tek çeşit seo çalışması yaparsanız yani sadece backlink alırsanız yada sadece tanıtım yazısı yazdırırsanız  bu çalışma google filtrelerine kısa sürede girecektir bunun sonucu olarak yaptığınız çalışma ya işe yaramaz yada tam ters teper . Eğer organik seo çalışması yapıyorsanız her yönden çalışma yapmanız gerekir , backlink , video link , paravan blog , v.s. ve ayrıca her kullandığınız araç için ayrıca seo çalışması yapmanız gerekir yani zincirleme olarak uzar. Bu zincirin uzunluğu ise seo çalışması yapılan sektöre göre değişmektedir . Zorlu kelime ve sektörlerde her ay bu zincire bir halka takmak gerekiyor diyebilirz. Örneğin açtığınız paravan blog için bir ay makale girdiniz ve bir sonraki ay geldiğinde hem o blog sayfasına hemde o blog sayfası için açtığınız ekstra bir blog sayfasına makale girmeniz gerekir birinci blogdan hedef siteye ikinci blogdan ise birinci blog 'a yönlendirem yaparak devam edersiniz ve bu şekilde gider .  

Yorumlar