Arama Motorları Nasıl Çalışır ?

Arama Motorları Nasıl Çalışır ?

Arama motorları nasıl çalışır dan ziyade aslında Google nasıl arama sonuçlarını verir desek daha doğru olacak nedeni ise Seo çalışmalarının %100'ü google için yapılıyor eğer google'da üst sıralara geliyorsanız diğer arama motorlarında da zaten yükseliyorsunuz demektir nedeni ise çok az farklar ile tüm arama motorlarının algoritma mantığı aynıdır . 

  1. Arama motoru web sitenizi ziyaret eder 
  2. Tüm sayfalarınızı indexler
  3. Sayfalarınızın içeriklerini inceler 
  4. Link çıkılı varsa not alır 
  5. Başlıkları bulur 
  6. Meta tagları inceler 
  7. Sayfa içindeki görselleri bulur ve ilk olarak alt tagları ile görsellerin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olur sonrasıdna resim tanımlama sistemi ile görselinizdeki objeleri tanımlar . 
  8. Tüm topladığı bilgileri kendi database'ine kaydeder 
  9. Arama  sonuçlarında listelemeye başlar 
  10. Diğer siteleri incelediği sırada sizin sitenize bir link çıkışı yapılmışsa çıkış yapılan link içinde verilen kelimeye göre sizin sitenzii arama sonuçlarında sıralamasını yükseltir bunu yaparken link çıkışı yapılan sitenin değerine ve link çıkışı yapılan site sayısınıda göz önünde bulundurur . 
İşte bir arama motorunun genel olarak çalışma mantığı budur . tabiki biz burada aşırı basit olarak anlattık bu listeyi belki bir milyon ile çarpmak gerekir . Google arama motoru arka planda devasa bir algoritma barındırıyor şöyle açıklamaya çalışalım bir oda düşünün ve bu odaya dünyadaki 10 adet en zeki insanı koyuyorsunuz sonra bu oda başka bir odaya bağlanıyor ve oraya da 10 adet zeki insan koyuyorsunuz ve bu şekilde yüzlerce oda düşünün her odada 10 zeki insan var işte buna biz algoritma diyoruz , bir arama yapıldığı zaman arama yaptığınız kelime sırası ile bu odalara uğruyor ve her odanın verdiği sonuçlar ana odada yani google ana algoritmasında birleşiyor ve burada sonuçlar değerlendirilip size en doğru sonuçlar veriliyor . Seo çalışması yapan uzmanlar bu algoritmaları delmek sureti ile ana çekirdeğe ulaşıyor ve web sitenizi üst sıralara taşıyorlar . 


Yorumlar