Google 4.Phantom Güncellemesini Devreye Soktu

Google 4.Phantom Güncellemesini Devreye Soktu

Google mühendisleri tarafından gün geçmiyor ki yeni bir kalite güncellemesi çıkmasın . Bu çıkan güncellemelerin bazıları resmi olarak duyuruluyor bazıları ise duyurulmuyor fakat onlar her ne kadar duyurmasalar da elimizdeki araçlar ve yaptığımız testler ile yeni bir kalite güncellemesi devreye sokulduğunda kısa süre içinde bunu saptıyoruz . 

Daha önce Phantom Güncellemesi olarak google tarafından bir kalite güncellemesi duyurulmuştu ve geçtiğimiz hafta içinde bu güncellemenin 4. versiyonu devreye kademeli olarak sokuldu . Bu kalite güncellemesinden bir çok site etkilendi ve kademeli olarak etkilenmeye devam ediyor . 

Phantom Update algoritması temelde web sitelerinin içerik kalitesini ve kullanıcı deneyimlerini temel alarak filtreleme yapıyor . Bu algoritma organik arama yaparak google dan gelen kullanıcıların hareketlerini ve geldikleri sitedeki sayfa yapıları inceleyerek Phanton algoritması belirlediği kelimelerde web sitesinin sıralamalarını değişiyor  . Bazen ilk 100'den düşüyor bazen ise ilk 10 içinde olan siteleri 20-100 arasında bir yere yerleştiriyor . 

Phantom algoritması sayfa içeriğini değerlendiriyor , değerlendirmeye aldığı sayfadaki reklam , içerik , resim ve bu içeriklere bağlı anahtar kelimeleri ölçüyor bu işi normalde Google arama algoritmasıda yapıyor zaten bunun ondan ne farkı var diyebilirsiniz , Doğruda dersiniz zaten Phantom algoritmasıda Google arama algoritmalarına destek veren bir filtre yani bu filtreden geçtikten sonra arama algoritmasına ulaşıyorsunuz . Bir anlamda google arama algoritmasının işini kolaylaştıran bir başka algoritma .

Phantom Güncellemesi ile ilgili ne yapılabilir ?

Bu sorunun cevabı basit ve kesindir . Web sitenize girin ve şöyle bir bakın eğer siteniz içinde içerik %10 reklam ve resim %90 oranlarında ise bu oranı en azından %50 olarak düzenlemeniz gerekir . Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve sitenizde tüm ürünleri ana sayfanızda listeliyorsanız ve alt kategorileriniz yoksa hatta tek sayfadan oluşan ve içinde yüzlerce ürün olan bir siteniz varsa hemen webmaster ile konuşup bunu düzeltin çünkü bu da filtreye girmenize neden olur . Eğer web sitenizde kopyala yapıştır içerikler varsa ve bu içeriklere alakasız onlarca anahtar kelime giriyorsanız içerik ile  başlığınız alakasız ise işte bu şekilde'de filtreye girersiniz . Kısa ve öz konuşmak gerekirse eğer web sitenize yada e-ticaret sitenize özen göstermiyorsanız , web sitenizi kullanıcılar için değilde arama motorları için yapıyorsanız işte o zaman Phantom Algoritması sizi yakalar .

" Google web master tools önemi " konusunda yazdığımız makalemizi okumanızı tavsiye ederiz . 

Yorumlar