Google İndex Çalışma Sistemi Nedir ?

Google İndex Çalışma Sistemi Nedir ?

Google İndex Çalışma Sistemi Nedir ?

Google index sistemi konusunu kısa bir şekilde anlatmak istiyorum. Google bir web sitesini indexlemesi demek o sitedeki birçok başlığı kendi veritabanına kaydetmesi ve o site ile ilgilenen bir kullanıcı olduğunda o kullanıcıyı yönlendirmesi demektir. Bu gün için en yüksek performans veren ve neredeyse tek kullanılan arama motoru Google olduğundan tüm SEO Çalışması Google hedefli olarak yapılmaktadır.

Neden Google Arama Motorunu Kullanıyoruz ?

Google arama motoru  kullanmamızın en büyük sebepleri hızlı olması ve doğru sonuçları bize veriyor olmasıdır. Web sitemizi daha tasarım aşamasındayken belli SEO kurallarını da kullarak kullanıcı hedefli olarak yapmamız gerekiyor. Google Fred güncellemesinden sonra kalite politikası daha sert olarak karşımıza çıkmış olsa da aslında temeldeki kurallar değişmedi. Google kalite politikasını bölümler halinde anlatacak olursak Google örümcekleri , Google Algoritmaları ve Google veri tabanı olarak üç farklı bölümde gösterebiliriz.


Google İndex Örümcekleri

Google için çalışan ve sitelerimizi zirveye çıkaran yada yerin dibine sokan tamamen otomatik olarak çalışan robot programlardır. 1-15 gün arasında web sitelerini tarayarak site içindeki yenilikler , düzeltmeler , kodlamalar ve her 6 ayda bir güncellenen kıstaslara göre bilgi toplarlar .


Google Algoritmaları

Google örümcekleri tarafından toplanan tüm bilgileri değerlendirir ve Google arama sonuçlarını belirler . Tüm SEO Uzmanları / SEO Danışmanları bu algoritmaları daha iyi anlamaya çalışarak web sitelerinin düzenlemelerini ve SEO Çalışmalarındaki Stratejilerini belirlerler .

Google Penguen 

Web sitelerine dışarıdan yapılan etkileşimleri takip eder, Backlink sorgulaması yapar ve link sayar . Kendi dilimizde anlatacak olursak SEO analizi yapar ve site için verilen Backlink kalitelerine bakar , backlink alınan site ile alan site arasındaki benzerlikleri kontrol eder bunun sonuçlarını Google Algoritmaları için bir dataya çevirir.  Spam çalışma yapanları ve Google Kalite politikalarına aykırı davrananları daha algoritmaya göndermeden cezalandırır , duruma göre Google üzerindeki tüm indexleri kaldırır. 

Google Piegon

Google Piegon hakkında birçok seo firmasının henüz haberi yok maalesef . Google bu algoritması sayesinde arama yapılan bir kelime ile ilgili konumunuza en yakın kurumların veya şirketlerin listesini oluşturur ve size verir. Lokal işletmeleri bulmak ve Google haritaların kullanıcı açısından daha kolay bir deneyimi olması için geliştirilmiştir. Yani eğer Google Maps SEO yada  Mobil SEO yapmak istiyorsanız bu algoritmanın özelliklerini araştırmanız ve iyi bilmeniz gerekiyor.

Yorumlar