SEO Başlangıç Rehberi

SEO Başlangıç Rehberi

SEO Başlangıç Rehberi

SEO çalışmaları ile ilgili şimdiye kadar farklı yöntemler ve teknikler gösterdik . Şimdi yeni başlayanlar için hızlı bir başlangıç kılavuzu hazırladık .  Aşağıdaki maddeleri takip ederek web sitenizin SEO çalışmalarına başlarken yapmanız gerekenleri sırası ile atlamadan yapabilirsiniz. 

 • Özgün başlıklar oluşturun : Başlık etiketlerinizi özgün ve konunuz ile ilgili çarpıcı şekilde oluşturun.  Makalelerinize yazacağınız başlıklar genellikle arama sonuçlarında ilk satırda çıkar dolayısı ile ilk göze çarpan ve kullanıcıları sitenize davet eden bu tek satırı iyi kullanmalısınız. 

 • Meta etiketlerini kesinlikle kullanın : Bazı SEO firmaları tarafından bilinçli olarak yanlış yönlendirme yapılarak meta etiketlerinin hiçbir etkisinin olmadığını söylüyorlar ama bu tamamen safsata ve yalan dolandır. Meta etiketlerini sitenizde aktif olarak kullanın kesinlikle kaldırmayın.  Meta etiketleri Google ve diğer arama motorlarına sitenizde yayınladığınız makale ve ürünler ile ilgili özet bilgi sağlar dolayısıyla Meta etiketleri bizim vurucu gücümüzdür.

 • URL yapınızı SEO uyumlu yapın ( Url Rewriting ) : Url yapınızın düzenli olması sayesinde kategori ve sayfa başlığınızın bir kısmını url içine gömebilirsiniz. Bu sistem hedeflediğiniz anahtar kelimeleri url üzerinden arama motorlarına göndermeniz de mümkün olacaktır. 
  Örnek Url ReWriting : http://www.tubiseo.com/Seo-Nedir-si-76/

 • Sitenizdeki menü ve navigasyonu düzenleyin : Site içinde dolaşan kullanıcıların menüye kolayca ulaşması önemli bir faktördür. Yüksek sayıda kategorisi olan sitelerde menü yapısı dahada önem kazanıyor dolayısı ile hiç kimse kategoriler arasında kaybolmak istemez. Sayfalar içinde ilgili makale ve ürünler ile ilgili tavsiyeler verebilir  , son eklenen ürün ve makalelerden seçmeler yaparak gösterebilir ayrıca son yazılan yorumları tüm sayfalarda göstererek en eski sayfaların ve ürünlerin bile aktif bir sayfaya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. 

 • Özgün ve kaliteli içerik hazırlayın : Bir SEO uzmanı için olmazsa olmazsa olmazıdır özgün makaleler . Google fred güncellemesinden sonra ise özgün makale yetmez oldu artık kaliteli makaleler yayınlamak gerekiyor.  Eğer yayınladığınız içeriklerdeki ziyaret süresi düşük olursa Google bu makaleyi direk olarak kalitesiz içerik olarak tescilliyor . 

 • Site için link yapısı oluşturun : Bu konu basit gibi görülse de biraz karışıktır . Karışık olmasının sebebi bulunduğunuz sektöre ve rakip analizine göre farklı link çalışması yapılır. Sayfa içi link yapısı kurmanın mantığını anlatmak gerekirse , yazdığınız makale içinde anahtar kelimeleriniz den biri geçtiğinde o kelimeyi sitenizdeki ilgili sayfaya link vererek bağlayabilirsiniz.

 • Özgün ve optimize edilmiş görseller kullanın : Optimize edilmemiş görseller sitenizin açılma hızına negatif yönde etki eder dolayısı ile uzman bir SEO Danışmanı ilk olarak site içi optimizasyon yaparken bakacağı objeler listesindedir görseller.  Bir görselin web sitenizdeki görünen boyutu ney ise gerçek boyutu ya aynısı yada biraz daha küçüğü olmalı ve web sitesi için optimize edilmiş renk paletine sahip olmalıdır bu görsel dosyasının boyutunu küçültür ve sitenizin açılış hızına doğrudan etki eder. 

 • Robot.TXT Dosyanızın ayarlarını yapın : Sitenizin bulunduğu yerdeki klasörlerden arama motorları tarafından taranmasını istemediğiniz klasörleri "Disallaw" etiketi ile kapatın. Bu işlem sitenizin index alma ve taranma hızını doğrudan yükseltecektir .  Seo hizmeti veren firmalar ile çalışmaya başladığınızda bu dosyayı düzenlenip düzenlenmediği konusunda bilgi alabilirsiniz.

 • Nofollow ve Dofollow Ayarlarını yapın : SEO çalışmasının temeli Backlink olduğunu daha önce söylemiştik. Eğer dışarıdan kendi web sitenize backlink alıyorsanız bu Backlink Dofollow olması gerekir böylece backlink sorgulamalarında daha hızlı görülür ve google aramalarında, Backlink aldığınız kelimelerde sitenizin üst sıralara çıkması sağlanır. Kendi sitenizden dışarı yani başka bir siteye link vermeniz gerekirse ( bunu yapmamaya özen gösterin ) vereceğiniz linkin Nofollow olması gerekir. Nofollow olarak link verdiğinizde link verdiğiniz siteye kefil olmadığınız için sitenizin gücünü paylaşmamış olursunuz dolayısı ile link verdiğiniz sitedeki olumsuzluklardan zerre etkilenmezsiniz. 

 • Responsive tema kullanın : Organik SEO çalışması yapıyorsanız sitenizin tüm platformlarda düzgün çalışması ve görülmesi gerekir . Responsive temalar sayesinde web siteniz her cihazda farklı bir görünüm alarak cihazın ekran boyutuna göre görsellerin ve metinlerin boyutunu ayarladığı gibi diğer objeleri de farklı görünümlere sokar. Mobil uyumlu web siteler , Google tarafından özellikle takip ediliyor ve arama sonuçlarında ki sıralamalara direk etki ediyor bunu sakın unutmayın. Sıra bulucu ile sitenizin sıralamasını üstlerde görmek için bu küçük ayrıntılara dikkat etmemiz gerekiyor.

 • Yayın politikanız dan şaşmayın : Sadece trafik arttırmak için açılan siteler ve yayınlanan makaleler size yarardan çok zarar getirir. SEO firmaları içinde 1. Sayfadaki Porno tüccarlarından bahsetmiyorum onlar üzerine alınmasın ben gerçek SEO Uzmanlarından bahsediyorum . Web sitenize gelen ziyaretçiler hayal kırıklığına uğrayacak olursa sitenizden çıkarlar ve bu da size sitenizdeki ziyaret süresi ortalamasını düşürür. Arama motorlarının siteniz hakkında verecekleri puanı ve anahtar kelimelerindeki hakimiyetinize verdikleri puanın büyük kısmını ziyaret süresi uzunluğu belirler. 

 • Webmaster Tools Aktif olarak kullanın : SEO yapan bir SEO uzmanı kesinlikle Google Webmaster Tools kullanmalıdır.  Tüm eklediğiniz içeriklerin anında index alması için Google Webmaster Tools'a ihtiyacınız var. Ayrıca E-Ticaret SEO Çalışması yapanların sitelerinin sitemap.xml dosyalarını goolge'a göndermleri içinde özel bir araçtır. Bu aracın çok fazla özelliği olduğundan burada ayrıntıya girmiyorum inşaAllah sonraki makalelerimizden birinde Webmaster Tools üzerine ayrıntılı bir makale yazıp tanıtımını yaparız. 


Yorumlar