SEO Çalışmalarında Sosyal Medyanın Önemi

SEO Çalışmalarında Sosyal Medyanın Önemi

SEO Çalışmalarında Sosyal Medyanın Önemi

Başta Google olmak üzere SEO çalışmalarında sosyal medyanın kullanımı büyük önem arz ediyor .  Son güncellemelerden sonra artık Google sosyal medya üzerinden paylaşılan linkler konsun da ince elemeye başladı. Başta Facebook ,twitter ve linkedin olmak üzere bu tür sosyal medya hesaplarınızda yaptığınız paylaşımlar eğer beğeni almaz ise yada tekrar paylaşım almaz ise bu paylaşımlar Google tarafından ilgi görmüyor. Dolayısı ile 500 tane aktif takipçisi olan bir sosyal medya hesabı 5000 pasif takipçisi olandan çok daha değerlidir .  Sahte takipçi alarak paranızı boşa harcamayın bu size pasif kullanıcılar sağlayacağı gibi sosyal medya hesabınızın kalitesini düşüreceğinden dolayı size zarardan başka bir şey vermeyecektir .

Sosyal Medya Paylaşımlarında Geçerliği Nasıl Sağlarız ?

Başta Facebook ve Twitter olmak üzere tüm sosyal medya hesaplarınızda yaptığınız paylaşımları takipçi kitlenizin ilgi alanlarına göre  yapacak olursanız hem tekrar paylaşım hemde yüksek derecede beğeni alırsınız bu ise size kaliteli Sosyal medya Backlink olarak dönüş olur. Yaptığınız paylaşımları takip ederek aldıkları beğeni ve gösterim sayısına göre analiz edebilir ve sonrasında aynı tarz ve kategoriden paylaşımlara yoğunluk verebilirsiniz .


 1. Sosyal medya hesaplarınızdaki profil resminizden kullandığınız kapağa kadar tüm görsellerde ve paylaşımlarda kurumsal kimliğinizi oluşturun .
 2. Gerçek takipçileri hedefleyin ve bu işe ilk olarak kendi çevrenizden başlayın sonrasında ise her yeni takipçi ile birebir iletişim ve bağlantıda kalmaya çalışın bu size aktif kullanıcı olarak ve yaptığınız paylaşımlarda beğeni olarak dönecektir .
 3. Sosyal Medya paylaşım saatlerinizi iyi ayarlayın . En yüksek geri dönüş alabileceğiniz ortalama olarak şu şekildedir .
  Facebook : 19 - 24 Arası;
  Twitter : 07-10  Arası 
  Linkedin : 07-11 Arası
  Google Plus : 10-12 Arası 
 4. Tüm sosyal medya hesaplarınız da ki paylaşımlarınızın beğeni ve tekrar paylaşım sayılarını takip edin bunun için " Buffer , Hootsuit ve Klout " gibi araçları kullanabilir yada manuel olarak kendinizde takip edebilirsiniz .


Sosyal medya hesapları SEO çalışması açısından vazgeçilmezdir yeter ki olması gerektiği gibi kullanın.  Orgnaik seo çalışmalarında ise sosyal medya ilk sırada geliyor diyebilirim bu konuda ilerleyen zamanlarda farklı teknikleri de bu sayfadan sizlerle paylaşacağım. Web sitenizde SEO Analizi yaparken ilk gözünüze çarpan değerler sosyal medya etkileri olacaktır . Kurumsal Seo çalılmaları için ise sosyal medya bir başlangıç noktası diyebiliriz , ilk olarak sosyal medya hesaplarında kurumsal kimliklerini oluşturan web siteleri sonrasında yaptıkları paylaşımlar ile  SEO çalışmalarına devam ediyorlar . Bu ve daha önceki makalelerimizdeki seo tekniklerini uygulayarak çalışmasını yaptığınız kelimelerin sıra bulucu yada arama motorlarındaki manuel aramalarda yükselişlerinin hızla arttığını göreceksiniz. Çoğu zaman sosyal medya üzerinden yaptığınız paylaşımlardaki aldığınız linkler backlink sorgulama araçlarında listelenmez bunun için özel araçlar olsa sa biz büyük resme bakarak sitemize olan etkisi üzerinden takibini yaparız. Yorumlar