SEO 'da Kısa Dönemde Başarı ( Long Tail Keywords )

SEO 'da Kısa Dönemde Başarı ( Long Tail Keywords )

SEO 'da Kısa Dönemde Başarı ( Long Tail Keywords )


SEO çalışmasına başlamadan önce yapılan analizle ve sektördeki rakiplerin incelenmesinden sonra anahtar kelime seçimi yaparız.  Bu seçim sırasında stratejik davranmamız gerekiyor . Kısa ve sektörün tamamını kapsayan kelimeler bize büyük yarar sağlayacaktır , tek kelimelik anahtar kelimelerden bahsediyorum örnek olarak " Ayakkabı " kelimesi ayakkabı sektörünün tamamına hitap eder , Örnek olarak : ayakkabı tamiri , bayan ayakkabı , erkek ayakkabı , spor ayakkabı , kundura ayakkabı , ayakkabı resimleri .... bu örnekler çoğaltılabilir bu yüzden büyük bir bir kitleye hitap eden tek kelimelik yada sektöre hitap eden kısa anahtar kelimeler ile çalışmak uzun , yorucu , maliyetli ve garantisi olmayan SEO çalışmalarıdır .

Sizleri burada kafa karıştırıcı ve yalan dolan grafikler ile kafanızı karıştırmak istemiyorum . Kısa dönemde başarılı olmak ve geri dönüşüm sağlamak için sektörünüz ve sektördeki yerinizi belirten , ürünlerinizi tam olarak anlatan anahtar kelimeler ile çalışmaya başlayın , Örnek olarak : Spor ayakkabı , Nike Spor Ayakkabı , En yakın spor ayakkabı mağazası ( Mobil uyumlu anahtar kelime )

Kelime Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ?

Kelime seçimi yaparken birçok şeyi göz önünde bulundurmak gerekir ama temel olarak size en basit ve başarıya en yakın yolu göstermek istiyorum . ilk olarak sektörünüz ile ilgili temel kelimeyi bulun sonra bu kelimeyi google 'da aratarak sizin ile aynı işi yapan tüm rakiplerinizin bir listesini çıkarın sonrasında sizin ile aynı ürünleri satan sitelerin tespit edin. Aynı ürünleri satan siteler içinde en eski domain adresine ve uzun süredir bu işi yapan web sitelerinden 3-5 tanesini seçin . Bu seçimi yaparken kıstaslarınız sitelerin tasarımı ve reklam verenler ve anahtar kelimelerde 1. ve 2. sayfada olanlar olsun .

Bu rakiplerin web sitelerini inceleyerek hangi kelimelere SEO çalışması yaptıklarını tespit edebilirsiniz %80 ihtimalle aynı kelimelere çalışma yaptığınızda doğru yolda ilerlediğinize emin olabilirsiniz. Tabii ki bu sistem her zaman geçerli değildir çünkü bazı sektörlerde sezona ve gündeme bağlı olarak farklı kelimeler önem sağlar ve bu kelimelerden gelen aramalar para kazandırır örnek olarak çiçekçilik sektöründeyseniz 14. şubat geldiğinde size en fazla para kazandıracak temel kelime " Gül " olacatır ama diğer zamanlarda temel kelimeniz " Çiçek " olacaktır dolayısı ile sektörünüzü yakından takip etmeniz gerekiyor .

Organik SEO Çalışmalarında Kelime Nereden Buluruz ?

SEO Uzmanı olmak için webmaster tools aracını ve arama komutlarını iyi bilmeniz gerekir . Seo firması ile çalışmaya başladığınızda bu konular ile ilgili pek fazla bilginiz olmasa da zaman içinde web sitemizdeki seo eğitimi takip ederek seo derslerinden herşeyi öğrenebilirsiniz. Şimdi kısaca hiçbir araştırma yapmadan uzun anahtar kelimelerini nasıl bulacağınızı öğreteceğim.

  • Google.com.tr adresine girip temel kelimenizi aratın ve sonuç sayfasının en altındaki tavsiye kelimeler içinden seçim yaparak değerlendirme yapabilirsiniz .
  • Adwords hesabı açarak kelime eklerken google tarafından verilen tavsiye kelimeleri kullanabilirsiniz.
  • Rakip sitelerin HTML kodları içindeki Keywords meta taglarında kullanılan kelimelerden seçim yapabilirsiniz.


Yorumlar