Sayfa İtibarının SEO Çalışmalarına Etkisi

Sayfa İtibarının SEO Çalışmalarına Etkisi

Sayfa İtibarının SEO Çalışmalarına Etkisi

Domain itibarı resmi bir değerlendirme değildir dolayısı ile google ve diğer arama motorlarında bu domain adresinizin itibarını ölçecek bir araç aramayın . İngilizce karşılığı  " Domain Authority " olan bu kavramı SEOMoz ekibi ortaya çıkardılar . Kendi içlerinde oluşturdukları kıstaslar ile 100 üzerinden verilen bir puanlama sistemi ile web sitenize bir itibar değeri veriyorlar. Tekrar söylüyorum Bu verilen değerin  SEO çalışmalarında sıralamanıza hiçbir etkisi yoktur sadece SEOmoz ekibinin kendini tatmin ve ispat çalışmalarından biridir.

SEOmoz ekibi tarafından ortaya konulmuş olsa da bu değeri takip ederek web sitemizin ve SEO çalışmamızın gidişatı hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Domain itibarı test aracı google algoritmalarına en yakın algoritmalardan biridir, en azından bizi ilgilendiren algoritmalar ile yakından örtüşüyor.

Domain İtibarı Nasıl Yükselir ?

Bu konuyu abartmamanız için tekrar tekrar söylemek istiyorum isterse " Domain Authority "  değeriniz 100 üzerinden 100 olarak çıksın bu değerin 100 olması demek Google arama sonuçlarında yukarıda olacağınız anlamına gelmez dolayısı ile bu aracı sadece çalışmalarınızı takip aracı olarak kullanmanızı tavsiye ederim.

  • Domain adresinizin yaşı 2 sene ve daha üstü olması gerekir .
  • Backlink sorgulama yaptığınızda sitenize class-c backlink geliyor olması gerekir 
  • Sitenizde yayınladığınız içeriklerin ve görsellerin özgün olması gerekir .
  • Web sitenizin ve alt sayfaların ziyaret sürelerin yüksek olması gerekir.
  • Sosyal medya üzerinden alınacak linkler ve aktif kullanımı gerekir .


Sayfa İtibarı Nasıl Arttırılır ?

Web sitenizdeki her sayfanın itibar değeri farklı olabilir . Ana sayfanın aldığı ziyaretçi sayısı ve ziyaret süresi ile alt sayfaların yada kategori sayfalarının aldığı ziyaretçi sayısı farklı olabilir bu ise sayfaların itibar değerlerini farklılaştırır.

  • Sayfa içeriklerinize dikkat edin , kullanıcıların içeriklerinizi iyi anlayabileceği şekilde düzenleyin. 
  • Sayfanıza aldığınız Backlinkleri alakalı olan sitelerden alın. 
  • Sayfanızdaki hemen çıkma oranını düşürmeye bakın . 
  • Sosyal medya üzerindeki paylaşımları arttırın , tekrar paylaşımları ve beğenileri arttırın .


Yorumlar