Seo Çalışmalarında Kullanılan Terimler

Seo Çalışmalarında Kullanılan Terimler

Seo Çalışmalarında Kullanılan Terimler

Eğer kendi web siteniz için seo çalışması yapacaksanız çok fazla abartmanıza ve bu dünyanın dibine kadar girmenize gerek yok bu yüzden sadece bilmeniz gereken en önemli olan birkaç seo terimini, kullanıldığı yerleri ve anlamlarını açıklamaya çalışacağım . Seo çalışmalarının temeli kelimelere yani Anahtar Kelimelere dayanır , Anahtar kelimeler ile yatıp anahtar kelimeler ile kalkarız bu yüzden hangi tekniği uygularsanız uygulayın üzerine oynayacağınız tek şey Anahtar Kelimelerdir . Toplamında 6 adet terim vardır ki istersek bunları 60 da yapabiliriz ama bilgi kirliliği yapmak yad artistik yapmaya gerek yok şimdi bu 6 terimi başlıklar halinde inceleyelim . 

  1. Title : ingilizcesi olanlar zaten bilir adından da anlaşılacağı gibi başlık anlamındadır . Her web sayfasının Tilte isminde bir Meta kodu vardır bu metayı normalde göremeyiz ama sayfanın üzerine sağ tıklayıp kaynağı göster seçeneğini seçerseniz açılan sayfadaki en üst bölümde <Head> tagından sonra orada bir yerde olduğunu göreceksiniz . Title seo açısında önemlidir çünkü bulunduğunuz sayfanın başlığını , konusunu ve genel olarak neyi anlattığını  title ile ön bilgi olarak google ve diğer ama motorlarına bildirirsiniz arama motorları ise bu bilgiyi arama sonuçlarında başlık olarak kullanırlar dolayısı ile ilk vurucu etken Title . Bu bölümü düzenlerken maksimum 120 karakter olmasına ve baş taraflarına en önemli anahtar kelimenizi yerleştirmeye bakın . 
  2. Spam : Seo çalışması sırasında abartırsanız , genel kurallara uymaz üçkağıt peşinde koşar, kısa sürede üst sayfalara çıkmak isterseniz google spam havuzuna düşersiniz bir başka değişle filtreye girersiniz böyle olunca da artık google arama sonuçlarında çıkmazsınız . 
  3. Webmaster Tools :  Google ile web siteniz arasında ana omurga bağıdır . Webmaster tools sitenizin google'a gönderdiği bilgileri , google tarafından gelen ziyaretçiler ile ilgili ayrıntıları ve sitenizdeki olası hataları ve daha birçok şeyi gösterir . Bu konu ile alakalı ayrı bir makale yazmıştık bu yüzden ayrıntı isteyenler Webmaster tools konulu makalemizi okuyabilirler .
  4. Backlink : Siteniz hazır , içerikler , tasarım, ürünler v.s. ve şimdi yapmanız gereken düzenli olarak başka sitelerden backlink almaktır peki nedir bu backlink ? . En basit anlatımı ile backlink : Bir arkadaşınızın web sitesi var diyelim siz arkadaşınıza diyorsunuzki senin sitene bir kelime ekle , kelime " spor ayakkabı " olsun ve üzerine tıklandığında benim siteme gitsin . işte backlink bu . Bu şekilde ne kadar çok web sitesinden link alırsanız o aldığınız backlink ile ilgili kelimelerde yükselişiniz başlar . Backlink ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.
  5. Özgün içerik :  Web sitenizin konusu ne olursa olsun e-ticaret sitesi , Kurumsal Web Sitesi , Blog , Haber Sitesi v.s. ilk ve en önemli kuralınız özgün içerik olsun . Kötüde olsa kendi çektiğiniz yada PhotoShop ile oluşturduğunuz resimlerinizi kullanın , ilk başlarda iyi yazamasanızda kendi yazdığınız yada uygun fiyatlar ile sizin siteniz için özel yazılmış ve daha önce hiçbir web sitesinde yayınlanmamış özgün yazılar kullanın , işte bu şekilde uzun bir yola emin ve sağlam adımlar ile çıkmış olursunuz bu site içi seo çalışmasının en temel ve geçerliliğini yitirmeyecek kuralıdır . Tüm arama motorlarının algoritmasını çözmenize gerek yok siz özgün içerik üretirseniz tüm bu sorunları tek kalemde geçersiniz . 
  6. TrustRank ; Arama motorları arasında web sitemize en değerli ve en çok trafiği yani kullanıcıyı hiç şüphesiz Google gönderir bu yüzdende aslında diğer arama motorlarında çıkmak yada çıkmamak çok okadarda önemli değildir . Google ise tüm web siteleri arasında belli kalite değerlendirme kuralları vardır bunların en önemlisine TrustRank denir . Google sıralamalarında büyük etkisi olan TrustRank kullanıcılar tarafından öğrenilemez ve Google tarafından bu bilgiyi veren bir hizmet birimi yoktur ancak bazı siteler kendilerine göre yaptıkları hesaplamalar ile yaklaşık bir sonuç verirler fakat bu da güvenilir değildir . 
Bir önceki yazımız olan " Wordpress Resimleri için Seo ip Uçları " Başlıklı makalemizi okumak için tıklayınız . 

Yorumlar