Son Google Güncellemesi : Panda 4.3 Yakında Çıkıyor

Son Google Güncellemesi : Panda 4.3 Yakında Çıkıyor

Hepimizin alışa geldiği gibi Google belli zaman aralıkları ile organik arama algoritması olan Panda'ya yeni özellikler katarak güncelliyor . Google yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Google Panda 4.3güncellemesi çok yakında çıkıyor . Kesin bir tarih verilmese de konuşmalardan anlaşıldığı kadarı ile Panda 4.3 'ün çıkması an meselesi . 

Google Panda 4.3 güncellemesi arama sonuçlarını nasıl değiştirecek ve bu SEO çalışmalarına olan etkisi ne olacak sorusunu soran binlerce kişinin sesi kulaklarımızı şimdiden deliyor . Yaptığımız araştırmalar ve Google'da çalışan bir kardeşimizin verdiği bilgileri sizinle paylaşıcaz ve biliyoruzki biz bu bilgileri verdikten iki gün sonra yüzlerce değişik özgünleştirilmiş versiyonunu diğer sitelerde'de okuyacaksınız ama unutmayın kopyalar aslını yaşatır . 

Gelelim Panda 4.3 ile gelecek olan yenilklere , sözü fazla uzatmak istemiyorum bu yüzden hemen konuya giriyorum ve topladığımız bilgileri sizler için maddeler halinde aşağoda listeliyorum ve yeni bilgi geldikçe bu makaleyi güncelleyerek Panda 4.3 release olarana kadar devam edeceğim. 

Panda 4.3 Güncellemesi

1. Meta etiketleri konusunda çok daha sıkı kontroller geliyor , Panda 4.3 'ten sonra bazı meta etiketleri daha tamamen kaldırılacak ve kaldırılan etiketler yerine sıralamaları doğrudan etkileyen iki adet meta etiketi geliyor . Bu etiket ile ilgili güncellemeyi sadece bize bağlı olan müşterilerimizin sitelerinde yapıyoruz .

2. Site içindeki resimlerin boyutlarına ve telif hakları ile ilgili ilginç bir güncelleme var , telif hakkı ihlali yapan siteler ile ilgili sıralama düşüşü bekleniyor ve bir habere göre telif hakkı bilinmeyen resimlerin indexlenmesi durdurulacak . Bu güncelleme maddesi Panda 4.3 ile birlikte çıkması bekleniyor ama farklı kaynaklardan aldığımız bilgilere göre bu güncelleme ülke bazında olabilir yada panda 4.4 yada panda 4.5 güncellemesi ile birlikte'de çıkabilirmiş , bu güncelleme çıkacak olursa binlerce site bundan büyük ölçüde etkileneceğinden dolayı önümüzde gerçekten zor günler bizi bekliyor .

3. Backlink yerine konuda bahsetme denilen bir sistem geliyor , bu demek değilki backlink kalkıyor ama farklı bir algoritma yavaştan sıralamaya etki etmeye başlıyor. Bu konuda'da yine bazı farklı görüşler mevcut yani bu güncelleme maddesi ilk olarak ülke bazlı olarak yada direk olarak Pande 5.0'da çıkacak diyen google çalışanları var fakat biz yinede çalışmalarımızı şimdiden bu güncellemeye uydurduk. Bu güncelleme sonrasında yine çok fazla site etkilenecek ve sıralamalarda büyük değişiklikler olacak , ayrıntı vermek istemediğimiz bu güncellemeden müşterilerimiz en azami surette etkilenecekler .

4. Sayfa Değeri Hafızası algoritması devreye giriyor . Peki nedir bu diyebilirsiniz . Sayfa Değeri Hafızası algoritması ile son 6 ay içindeki sitenizde yayınladığınız makalelerin özgünlüğü , Aldığınız ziyaretçiler , Ziyaretçilerin sayfanızdak nekadar kaldığı , Yayınladığınız makalenin en fazla hangi bölümüne odaklanıldığı ve yayınladığınız makaleden sonra aynı makale başka kaç tane sitede yayınlandığı gibi birbirine bağlı algoritmki bir hesap çıkıyor .Bizim bu güncellemede en fazla dikkat ettiğimiz artık kopya içerik yapanlar içeriğini kopyaladıkları sayfaya yarar sağlarken kendi sayfalarının değerlerini direk olarak düşürecekler . Bu daha öncede buna benzer bir yapı ile ilerliyordu ama google şimdiye kadar sadece kopya içerikçilere ceza veriyordu şimdi ise kopya içerik yayınlayanların sitesini içeriği kopyaladıkları sayfaya backlink vermiş gibi işlem yapacak isterse makalede içerğin kopyalandığı site ile ilgili tek bir satır bile olmasın , içeriği ilk yayınlayan ve index alan sayfa içeriğin sahibi ve sonraki kopyalayanlar ise ilk yayıncıya destekçi olarak tanınacak ilk etapta kopyacılara çok fazla etkisi olmasada zamanla bu kopya içerik yayınlayan sayfalar rakiplerini otomatik olarak üste taşıdıkları için kendi siteleri derinlerde kaybolacak .

Yorumlar